Archiwum

Czym jest transport intermodalny?

Zastanawiasz się jak w prosty i ekonomiczny sposób usprawnić dostawę towarów? Coraz większą popularnością cieszy się transport intermodalny, dlatego w naszej ofercie znajdziesz usługę przewozów drogowo-kolejowych, które niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Jest to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla przewozu drogowego. Wśród wspomnianych zalet przewozu intermodalnego można wymienić przede wszystkim niższą emisję CO2, zmniejszoną wrażliwość na […]

03 listopada 2022

Zastanawiasz się jak w prosty i ekonomiczny sposób usprawnić dostawę towarów? Coraz większą popularnością cieszy się transport intermodalny, dlatego w naszej ofercie znajdziesz usługę przewozów drogowo-kolejowych, które niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Jest to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla przewozu drogowego. Wśród wspomnianych zalet przewozu intermodalnego można wymienić przede wszystkim niższą emisję CO2, zmniejszoną wrażliwość na niekorzystne czynniki pogodowe lub wszelkie zakazy poruszania się w weekendy i święta, co wpłynie na zwiększenie pewności dostawy, a także jej terminowego doręczenia. Jak wygląda przewóz kombinowany i czy warto z niego skorzystać?

Transport intermodalny, co to takiego?

Przewóz kombinowany wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu. Warto wspomnieć, że ładunek od punktu nadania aż do punktu odbioru odbywa się wyłącznie przy pomocy jednej jednostki ładunkowej, np. kontenera czy naczepy samochodowej. Najczęściej jest to rodzaj łączący przewóz kolejowy z drogowym, ponieważ jest to rozwiązanie, z którego można czerpać jak najwięcej korzyści. W przypadku dłuższych odcinków trasy najczęściej wykorzystuje się przewóz kolejowy, ponieważ pozwala on na wygenerowanie niższych kosztów, a także jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne. Samochody ciężarowe najczęściej są wykorzystywane na początku lub samym końcu trasy, ponieważ można nimi dotrzeć do niemal każdej lokalizacji. Za dostarczenie ładunku jest odpowiedzialny jeden wykonawca, dlatego pomiędzy klientem a firmą zawierana jest wyłącznie jedna umowa.

Główne zalety transportu intermodalnego

Do zalet przewozu kombinowanego można zaliczyć przede wszystkim obniżenie kosztów przewozowych, co umożliwia optymalizację ładunków. Kolejną zaletą jest również zmniejszone ryzyko uszkodzenia towaru, a także terminowość jego dostawy, co przyczynia się do podniesienia jakości oferowanych usług. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z usług firm spedycyjnych. Decydując się na takie rozwiązanie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na doświadczenie firmy w transporcie intermodalnym, a także rodzaj przewożonych ładunków.