Archiwum

Spedycja a transport – czym się różnią?

W imporcie te dwa pojęcia są niezwykle ważne, dlatego warto znać ich definicje, które najczęściej są ze sobą mylone! Jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych nieporozumień musisz dowiedzieć się czym różnią się spedycja i transport, a także jakie jest ich znaczenie w praktyce. Poznaj podstawowe definicje Transport jest znacznie węższym pojęciem od spedycji, ponieważ jest on głównie […]

11 sierpnia 2022

W imporcie te dwa pojęcia są niezwykle ważne, dlatego warto znać ich definicje, które najczęściej są ze sobą mylone! Jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych nieporozumień musisz dowiedzieć się czym różnią się spedycja i transport, a także jakie jest ich znaczenie w praktyce.

Poznaj podstawowe definicje

Transport jest znacznie węższym pojęciem od spedycji, ponieważ jest on głównie odpowiedzialny za przewiezienie towaru z punktu A do punktu B. Może on odbywać się za pomocą samolotu, pojazdów drogowych, pociągów, a także statków – istnieje wiele opcji transportu, szczególnie jeżeli mówimy o konieczności dostarczenia towarów na skalę międzynarodową. A czym jest w takim razie spedycja? Oprócz przewozu jest to również przyjmowanie zleceń, zawieranie umów, a także organizowanie środków, a nawet nadawanie przesyłek.

Podobieństwa i różnice

Skoro znamy już definicje wspomnianych pojęć, warto zastanowić się nad ich podobieństwami i różnicami. Jak można łatwo zauważyć transport wchodzi w skład działań podejmowanych przez spedycję, która natomiast jest częścią logistyki. Zajmuje się głównie przewożeniem towarów, natomiast spedycja jest odpowiedzialna za kontrolowanie tego procesu i jej koordynację. Co więcej, specjalista może zlecić dostarczenie towaru przewoźnikowi, jak również samemu wykonać zlecenie.

Na jaką usługę się zdecydować?

Poszukujesz kompleksowego wsparcia w zorganizowaniu przewozu, a więc zadbanie o magazynowanie produktów czy przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów przeznaczonych do ich wysyłki krajowej lub zagranicznej? W takim przypadku warto skorzystać z usługi firmy logistycznej. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku sprowadzania towarów z zagranicy – specjaliści nie tylko udzielą cennych rad, ale również pomogą w prawidłowym zabezpieczeniu przesyłki. Natomiast, gdy interesuje nas wyłącznie przewóz z punktu A do punktu B lepszym rozwiązaniem okaże się transport świadczony przez popularne firmy przewozowe, które szybko, sprawnie i bezpiecznie dostarczą towar do klienta.