Archiwum

Technologia EURO 6 – pierwsze spostrzeżenia

Po półrocznym okresie użytkowania ciągników w technologii EURO 6 mamy już pierwsze analizy i spostrzeżenia.

18 października 2014

Wprowadzenie z początkiem 2014 roku nowych regulacji w Europie w odniesieniu do emisji spalin – określanych jako norma EURO 6 – budziło wiele obaw i kontrowersji w branży transportowej. Jednym z najważniejszych pytań było to, jak nowe jednostki silnikowe, dostosowane do rygorystycznych wymogów EURO 6, będą sprawdzały się w praktyce. Czy wyższa cena, którą producenci żądają za nowe pojazdy, znajdzie swoje uzasadnienie w niższych kosztach eksploatacji dzięki ograniczeniu zużycia paliwa?

Po półrocznym okresie użytkowania ciągników w technologii EURO 6 mamy już pierwsze analizy i spostrzeżenia, które potwierdzają, że najnowsza technologia jest przyjazna nie tylko dla środowiska ale również dla przewoźników. Zużycie paliwa ciągników – zgodnie z deklaracjami producentów – jest niższe w porównaniu do pojazdów EURO 5 i EEV.

Nie jest to niestety poziom, który mógłby satysfakcjonować przewoźników, jednak z pewnością jest to krok w dobrym kierunku. Obawy o brak przełożenia nowej technologii emisji spalin na zużycie paliwa okazały się niepotrzebne.  Mamy jednocześnie nadzieję, że producenci będą doskonalić nową technologię w tym zakresie, dzięki czemu już wkrótce uda im się obniżyć spalanie paliwa do poziomu, który pozwoli uzasadnić wysokie koszty zakupu ciągników EURO 6.

Na podkreślenie zasługują dobre wyniki Scanii – nowej marki we flocie ZET Transport. Zakup ciągników Scania R410 EURO 6 okazał się trafioną decyzją, pojazdy te dobrze sprawdzają się w użytkowaniu i charakteryzują się zużyciem paliwa na przyzwoitym poziomie.